Özel Selçuklu Hastanesi

SEZARYEN MI NORMAL DOĞUM MU ?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yard. Doç. Dr. Rengin Karataylı, hamile kadınların birçoğunu kaygılandıran ve düşündüren normal doğum mu, sezaryen mi? sorusunun cevabı hakkında bilgi verdi.

     SEZARYEN Mİ NORMAL DOĞUM MU ?

   Normal doğumun hasta sağlığı açısından daha konforlu ve sağlıklı bir seçenek olduğunu ancak bazı hastalarda gerekli koşulların uygun olmaması nedeniyle dezavantajları olabileceğini hatırlatan Dr. Karataylı, hangi doğum tekniğinin uygulanacağına gebenin ve bebeğin sağlık durumuna göre hekimin karar vermesinin en doğrusu olduğunu vurguladı. Doğumun ilk haftalarında bu kararın verilmesinin zor olduğunu belirten Dr. Karataylı, “ Özellikle ilk doğumunu gerçekleştirecek olan hamile kadınlarımızın birçoğunun normal doğuma karşı aşırı kaygılandığını gözlemliyoruz ve bu nedenle sezaryen yaptırmak isteyen hastalarla karşılaşıyoruz. Bir hekim olarak eğer bir sağlık problemi oluşturacak durum yok ise hastalarıma epidural anestezi ile normal doğum önermekteyim. Fakat, birçok nedenden dolayı sezaryen operasyonlarına ihtiyaç duyduğumuz durumlar oluşmaktadır. Genellikle 35. 36. haftadan sonra ortaya çıkan bu sağlık sorunları arasında bebeğin anne karnındaki pozisyonu, özellikle makat geliş durumu, kordonun bebeğin başına dolanması, amnion sıvısının ileri derecede azalması, plasentanın erken ayrılması, annenin kemik yapısının dar olması, bel fıtığı, gebenin kronik rahatsızlıkları gibi hepsini sayamayacağımız onlarca farklı neden vardır.” şeklinde konuştu.

Normal doğum nedir, hangi hallerde sezaryen’e ihtiyaç duyulur?

      Gebeliğin, başından sonuna kadar uzman hekimlerce takip edilmesi gereken uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirten Dr. Karataylı, “ Normal doğum bebeğin vajinal yolla doğrulmasıdır, doğal bir olay ve fizyolojik süreçtir. Anne doğum sonrası birkaç saat sonra bebeği emzirmeye başlayıp normal günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir. Kasılmayı sağlayan oksitosin hormonu anne sütünün gelmesini uyarmaktadır. Hastanede kalma süresi 24 saattir. Normal doğum bebek açısından da avantajlıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ kısa sürede oluşmaktadır.

       Normal doğumda da bazı riskler mevcuttur. Doğum eyleminin nasıl olacağı daha önceden tespit edilemediği için başlangıçta her şey normal gözükse bile aniden problem gerçekleşebilir ve doğum duraklayabilir, yavaşlayabilir, doğum süresi uzayabilir. Doğum sırasında bebek sıkıntıya girebilir, kalp atımları yavaşlayabilir bu nedenlerden dolayı her zaman acil sezaryen şartları hazır olmalıdır. Ikınmanın az olması ve bebeğin kalp atımlarının yavaş olması gibi durumlarda vakum gibi yardımcı müdahale yöntemleri gerekebilir. Özellikle ilk doğumlarda kontrolsüz yırtıkların oluşmasını önlemek için epizyotomi ismi verilen kesi yöntemi uygulanmaktadır. Doğum sonrası atılan dikiş bölgesine özel bakım gerekmektedir.“sözlerini kullandı.

Sezaryen nedir?

Sezeryan, kesi ile anne karın boşluğuna girilerek, rahmin açılması ve bebeğin bu şekilde doğurtulmasıdır. Bu doğum yöntemine en sık başvurulma nedeni ise bebeğin normal doğuma oranla daha hızlı bir şekilde doğabilmesidir. Geçici solunum problemleri dışında genellikle bebek için risk taşımamasına rağmen, anne için bir ameliyat olması nedeniyle getirdiği bazı riskler bulunmaktadır.

Sezeryan ile doğum yapacak anne adaylarını bekleyen riskler!

Sezeryanla doğumun anne adayları için taşıdığı riskleri şunlardır;
-Anesteziyle ve cerrahiyle ilgili komplikasyonlar
-Enfeksiyon
-Doğum sonrası kanama
-“Amnion sıvı embolisi” ve “tromboemboli”

- Annenin ameliyat sonrası kendine gelmesinin, dolayısıyla bebeğini emzirmesinin gecikmesi, - Annenin ağızdan beslenmeye ve ayağa kalkıp dolaşmaya başlamasının ortalama 8 saat sonra olması,

- Genelde ameliyat sonrası hastanede 2-3 gün yatmasının gerekmesi ve normal doğuma göre daha ağrılı ve daha bağımlı bir lohusalık yaşayabilmesi, gebelik öncesi yaşamına dönmesi daha uzun zaman alması sezaryenin önemli diğer dezavantajlarındandır.

- Ayrıca yine ameliyattan sonra kişinin en az 1.5-2 ay ağır işlerden kaçınması uygun olur. Uzun dönemde ise dikiş yerlerinde zaman zaman ağrılar olması ve karın içinde ameliyata bağlı yapışıklıklar sezaryenin diğer komplikasyonlarıdır.

 

Epidural anestezi ile ağrısız doğum yapabilirsiniz

Epidural anestezi ile normal doğum artık ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Uygulama şöyle yapılıyor: Doğumun başında bel bölgesine kateter yerleştiriliyor. Ağrı kesici ilaç verilmesi için rahim ağzı 4 cm açılıncaya kadar bekleniyor.

Epidural anestezi uygulanmış olan hastalar doğum anında ıkınma hissi duymayabilirler. Fakat doğuma yardımcı olan kişiler ağrıları elle veya monitörden gözleyerek ıkınma zamanını anneye söyleyebiliyorlar.